#Rome was built on seven hills and Dufftown stands on seven stills, (Řím byl postaven na sedmi pahorcích a Dufftown stojí na sedmi kotlích),# chlubili se obyvatelé Dufftownu, když byla v roce 1897 postavena v nevelkém městečku na soutoku říček Fiddich a Dullan sedmá palírna. Ačkoliv si Dufftown hrdě říká hlavní město sladové whisky na světě, ve skutečnosti se jedná s 1500 obyvateli spíš o větší vesnici než město. Nicméně hrdou vesnici s bohatou minulostí. Založením kostela v roce 566 se Dufftown (Mortlach) řadí mezi nejstarší křesťanská sídliště ve Skotsku. Mortlašský ...
„Rome was built on seven hills and Dufftown stands on seven stills, (Řím byl postaven na sedmi pahorcích a Dufftown stojí na sedmi kotlích),“ chlubili se obyvatelé Dufftownu, když byla v roce 1897 postavena v nevelkém městečku na soutoku říček Fiddich a Dullan sedmá palírna.
Ačkoliv si Dufftown hrdě říká hlavní město sladové whisky na světě, ve skutečnosti se jedná s 1500 obyvateli spíš o větší vesnici než město. Nicméně hrdou vesnici s bohatou minulostí.
Založením kostela v roce 566 se Dufftown (Mortlach) řadí mezi nejstarší křesťanská sídliště ve Skotsku. Mortlašský kostel byl v roce 1010 přebudován a rozšířen králem Malcolmem II. jako díkuvzdání za vítězství nad Dány a stojí dodnes (viz obrázek vpravo).
Ve 13. století byl nad vesničkou postaven hrad Balvenie patřící nejprve hrabatům z Buchanu a po r. 1459 hrabatům z Atholu. Ještě na přelomu 17 a 18. století sloužil hrad jako sídlo vojenské posádky, ale po r. 1720 zpustl (obrázek vlevo).
Vlastní městečko Dufftown bylo založeno v těsném sousedství vesničky Mortlach teprve v roce 1817 Jamesem Duffem, hrabětem z Fife.
Nejvýraznější budovou městečka je věž s hodinami, postavená v r. 1839 jako místní vězení. Později sloužila jako městská úřadovna a dnes se v ní nachází turistické informační centrum. Hodiny jsou mnohem starší než věž a pochází z města Banff, kde si získaly pověst „hodin, které pověsily Macphersona“. James Macpherson byl v 17. století skotským Robinem Hoodem, zbojníkem, který bohatým bral a chudým dával. Na podzim 1700 byl konečně dopaden a odsouzen k smrti. Když se v den popravy rozšířila zpráva, že je na cestě posel s milostí pro Macphersona, Lord Braco, který měl zásluhu na Macphersonově dopadení a obával se, aby mu lapený ptáček v poslední chvíli neuklouzl, nechal postrčit věžní hodiny o čtvrt hodiny napřed, aby popravu uspíšil. Druhá tradovaná historka se týká samotné věže. Ještě začátkem 20. století operovala v jejím sklepení nelegální palírna a dlouho unikala pozornosti výběrčích daní a kontrolorů díky tomu, že výpary, které se z ní linuly, byly přičítány na vrub okolním legálním palírnám.
Nejstarší dufftownskou palírnou je Mortlach, založený v r. 1824. V palírně Mortlach pracoval dvacet let i William Grant, než se osamostatnil a v r. 1887 založil druhou palírnu Glenfiddich (obrázek vlevo) a v r. 1892 třetí Balvenie. V r. 1894 byly založeny hned dvě palírny - Convalmore a Parkmore - z nichž ani jedna nepřežila do současnosti. V r. 1896 následovalo založení palírny Dufftown a o rok později Glendullan. K těmto sedmi palírnám, které daly vzniknout rčení citovanému v úvodu tohoto článku přibyly ve 20. století Pittyvaich (1974-1993) a Kininvie (1990).
Kromě palíren se v městečku nachází i Muzeum whisky a pravidelné se zde konají whisky festivaly – a to hned dvakrát ročně – v dubnu a v září.