Zajímavě designované lahve whisky

Stejně jako šaty dělají člověka, u nápojů na prvním místě zaujme láhev. Ale nebylo tomu tak vždy. Až do třetí čtvrtiny 19. století se whisky prodávala ve velkém v sudech maloobchodníkům, kteří ji stáčeli do lahví, které zrovna měli po ruce # často do použitých lahví od vína, na panských sídlech pak do ozdobných karaf. Teprve během zlaté éry whisky koncem 19. století se rozšířilo lahvování whisky již u výrobce, jednak pro usnadnění dopravy, jednak pro zaručení originality a kvality lihoviny. S masovým exportem se objevila i nutnost odlišit ...


Stejně jako šaty dělají člověka, u nápojů na prvním místě zaujme láhev. Ale nebylo tomu tak vždy.

Až do třetí čtvrtiny 19. století se whisky prodávala ve velkém v sudech maloobchodníkům, kteří ji stáčeli do lahví, které zrovna měli po ruce – často do použitých lahví od vína, na panských sídlech pak do ozdobných karaf. Teprve během zlaté éry whisky koncem 19. století se rozšířilo lahvování whisky již u výrobce, jednak pro usnadnění dopravy, jednak pro zaručení originality a kvality lihoviny. S masovým exportem se objevila i nutnost odlišit se vzhledem lahví od konkurence.

Primát pravděpodobně patří značce Johnnie Walker, která je již od r. 1870 stáčena do charakteristických čtyřhranných lahví se šikmo umístěnou etiketou.

JW_Black.jpg

Od jednotných lahví Johnnie Walker Labels se liší pouze Johnnie Walker Swing, která byla uvedena na trh v r. 1932, v době velkých zaoceánských parníků. Její láhev (nebo spíš ozdobná karafa) je designovaná tak, aby se při pohybu kolébala zepředu dozadu a přitom se nepřevrhla.

JW_swing.jpg

Míchaná whisky Dimple (v USA prodávaná pod jménem Pinch) byla dokonce pojmenována podle prohlubní, které tvoří nezaměnitelný design této lahve. Prohlubně na bocích láhve usnadňují její držení a nalévání. Láhev má navíc neobvyklý trojhranný tvar a je opletena sítí zlatých drátků, které původně měly přidržovat zátku, dnes ale slouží pouze na ozdobu.

dimple_15y.jpg

Tato tvarově unikátní láhev byla první lahví patentovanou v USA.

Další míchanou whisky, která zaujme na první pohled je Chivas Revolve. Neobvyklý kónický a zploštělý tvar její lahve původně vznikl omylem, ale ujal se po úspěchu mezi zákazníky.

chivas_revolve.jpg

Některé whisky se nestáčí do lahví, ale do keramických džbánů (z naší nabídky např. Locke’sDew of Ben Nevis a Chivas Royal Salute).

dewbennevis.jpg

Na rozdíl od míchaných whisky se většina sladových (single malt) whisky se spokojuje (v různých obměnách) s tradičním tvarem lahve, který se liší od lahví od vína a dalších alkoholických nápojů vybouleným hrdlem.

Avšak i zde existuje snaha se odlišit. Elegantní lahve Cardhu a Isle of Jura připomínají spíše karafy.

cardhu_jura.jpg

Glenfiddich má lahve na průřezu trojhranné.

Samostatnou kapitolou jsou pak repliky. Macallan 1874 Replica a Macallan 1841 Replica napodobují chuťově i tvarem lahví whisky vyráběnou v předminulém století.

macallan_1841.jpg

Na opačném konci žebříčku originality stojí produkty z nezávislých stáčíren, které mají jednotné nejen láhve, ale i etikety, až je někdy obtížné najít uprostřed textu jméno palírny a ročník výroby. Avšak i v tomto nenápadném obalu mohou najít chuťové buňky pravý poklad. Unchillfiltered Serie od Signatory nebo série Connoisseur’s Choice od Gordon & McPhail jsou samy o sobě zárukou kvality.

ardbeg_1996.jpg

--
19. 9. 2021
Vytvořil Michal Strelec a dodává také tvorbu webových aplikací.