Tipy na dárky podle věku

I v případě single malt whisky se míchá obsah různých sudů v rámci jedné palírny (pokud se nejedná o whisky jednosudovou) a věk na etiketě pak udává věk nejmladší složky směsi. Whisky bez uvedení věku jsou obvykle 3-10 let staré, v některých případech může jít o směsi mladých a starých whisky, kdy by uvedení věku nejmladší složky neučinilo zadost hodnotě celkového produktu. (Například 15-letá whisky, kde je přídáno menší množství 5-leté whisky pro vyvážení chuti.) Kvalita destilátu nestoupá během zrání do nekonečna. U whisky starší než 30 let obvykle převáží dubová chuť sudu nad všemi ostatními ...


I v případě single malt whisky se míchá obsah různých sudů v rámci jedné palírny (pokud se nejedná o whisky jednosudovou) a věk na etiketě pak udává věk nejmladší složky směsi. Whisky bez uvedení věku jsou obvykle 3-10 let staré, v některých případech může jít o směsi mladých a starých whisky, kdy by uvedení věku nejmladší složky neučinilo zadost hodnotě celkového produktu. (Například 15-letá whisky, kde je přídáno menší množství 5-leté whisky pro vyvážení chuti.)

Kvalita destilátu nestoupá během zrání do nekonečna. U whisky starší než 30 let obvykle převáží dubová chuť sudu nad všemi ostatními příchutěmi. Výsledná whisky je neuvěřitelně hladká a jemná, ale často již postrádá charakteristiky, které ji činily zajímavou v mladším věku.  Navíc v průběhu zrání dochází ke ztrátám alkoholu odpařováním, takže nadměrné zrání je pro výrobce neekonomické. Proto se jen zřídka objevují na trhu whisky starší 30 let. Často se pak jedná o whisky lahvované k nějakému výročí, které mívají zpravidla  větší hodnotu sběratelskou než degustátorskou.

Vzhledem k tomu, že navíc cena whisky obvykle neroste s věkem lineárně, ale exponenciálně, doporučujeme v případě vyššího jubilea místo vysoce vzácné 50-leté whisky obdarovat oslavence dvěma lahvemi o stáří 25 let nebo jinou kombinací (20 + 30 let atd).

Výběr z naší nabídky ke kulatým výročím:

20 let

Benriach 20 y.o. - Clynelish 20 y.o. (1983) MD  - Tullibardine 20 y.o. - Deanston 20 y.o. Oloroso

25 let

Benriach 25 y.o. - Braes of Glenlivet 25 y.o. (1989) - Glenfarclas 25 y.o – Glendronach Grandeur 25 y.o -  - Kininvie 25 y.o. Special Release No.1 - Springbank 25 y.o Cask 591 - Grants´s 25 y.o

30 let

Glenglassaugh 30 y.o. -  Glenfarclas 30 y.o. – Glenrothes 30 y.o. Oldest Reserve - Isle of Jura 30 y.o

35 let

Benriach 35 y.o. - Benromach 35 y.o. Herritage 

40 let

Glenglassaugh 1973, 40 y.o.

50 let

Isle of Skye 50 y.o.

Pokud potřebujete whisky jiného konkrétního věku (18, 21 let), můžete použít vyhledávání (18 y.o, 18 yo, ...

V případech, kdy se v názvu whisky vyskytuje jak věk, tak ročník, je ročník obvykle na etiketě uveden výrazněji než věk. V některých případech není dokonce věk uveden vůbec a je vypočten pouze na základě uvedených dat destilace a lahvování. Je důležité vědět, že whisky zraje pouze v sudu, a proto whisky destilovaná před 20 lety nebude 20-letá, ale mladší, podle data plnění.

Ročníkové whisky jsou další možností, jak někoho obdarovat k jubileu. Existenci požadovaného ročníku nejsnáze zjistíte zadáním hledaného letopočtu do políčka vyhledávání v našem shopu. Věnujte však prosím pozornost poznámkám o dostupnosti. Ročníkové whisky jsou obyvkle limitované edice, a proto mohou být rychleji vyprodané než běžná plnění.

--
19. 9. 2021
Vytvořil Michal Strelec a dodává také webové aplikace na míru.